Atrakcje w Krynicy - Góra Parkowa

Atrakcje w Krynicy - Góra Parkowa

Jedną z atrakcji w Krynicy jest Góra Parkowa – z jednej strony sama góra jako taka, z przepięknym parkiem, licznymi alejkami spacerowymi, ale też zabytkową kolejką i rajskimi zjeżdżalniami na szczycie.

Góra Parkowa w Krynicy-Zdrój

Góra Parkowa o wysokości 742 m to kolejny szczyt w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim. Znajduje się w centrum Krynicy. Na jej zboczach mamy, założony w 1919 roku, Park Zdrojowy, na terenie którego znajdują się liczne alejki spacerowe, ścieżki zdrowia, altany do wypoczynku. Alejki prowadzą wszerz i wzdłuż zbocza od strony Deptaku oraz ul. Pułaskiego.

Ponadto na zboczach góry, w parku, tak mniej więcej w zasięgu 5-7 minut spacerem (wchodząc do Parku od strony Pijalni Głównej na Deptaku) znajdują się stawy, z czego jeden – Staw Łabędzi – gromadzi liczne ptactwo – łabędzie, dzikie gęsi, kaczki oraz żaby, jak również liczne ryby.

Krynica, ptactwo w Parku Zdrojowym

Kolejka linowo-torowa na Górę Parkową

Na szczyt możemy dostać się zabytkową kolejką linowo-torową. Dolna jej stacja mieści się na polanie Janówka, niedaleko pijalni „Jana”. Kolej ta była pierwszą tego typu kolejką w Polsce. Została zbudowana w 1937 roku, a po wojnie wznowiła funkcjonowanie i codziennie przewozi rzesze turystów spragnionych pięknych widoków i kontaktu z naturą.

Krynicka, kolejka linowa
Krynica – Kolejka na Górę Parkową – na starych fotografiach (15)

Jadąc kolejką na sam szczyt można podziwiać widok na centrum Krynicy, okoliczne góry, jak również pozostałości zabytkowego ziemnego toru saneczkowego. Szczęściarze z pewnością będą mieli okazję zobaczyć dzikie zwierzęta – sarny, zające.

Krynica Górska, Kolejka linowa na Górę Parkową
Krynica Górska – Góra Parkowa – kolejka linowo-torowa i widok na centrum

Piękne widoki z Góry Parkowej

Na górze mamy taras widokowy, z którego można podziwiać okoliczne pasma górskie, rajskie zjeżdżalnie o trzech stopniach trudności, zjeżdżalnię pontonową, bar oraz niewielki wyciąg narciarski przystosowany dla dzieci.

Krynica Górska, Góra Parkowa, widoki
Krynica Górska – Góra Parkowa – panorama okolicy widziana z tarasu widokowego
Krynica Górska, Rajskie Zjeżdżalnie
Krynica Górska – Góra Parkowa – Rajskie Zjeżdżalnie – piękny widok z góry

Szczególnie warto tutaj nieco więcej wspomnieć o rajskich zjeżdżalniach, które są nie lada atrakcją dla dzieci (ale dla dorosłych zapewne również), a przy okazji z wież tychże zjeżdżalni są jeszcze piękniejsze widoki. Dodajmy, że zjeżdżalnie te powstały na miejscu startu wspomnianego już wcześniej toru saneczkowego i to z nich startowali saneczkarze w trakcie zawodów. Obecnie trwają intensywne rozmowy na temat budowy toru saneczkowego na zboczach Góry Parkowej, o nieco zmienionej trasie, co z pewnością byłoby pięknym powrotem do tradycji.

Krynica Górska, Góra Parkowa, Rajskie Zjeżdżalnie
Krynica Górska – Góra Parkowa – Rajskie Zjeżdżalnie
Krynica, Rajskie Zjeżdżalnie, Góra Parkowa
Krynica Górska – Góra Parkowa – Rajskie Zjeżdżalnie – widok z dołu

Jeżeli zdecydujemy się zejść pieszo po drodze miniemy popularne miejsce wypoczynkowe zwane Polana Michasiową. Na jej terenie mamy „źródełko miłości”. Woda z niego to słaba szczawa zalecana jest w leczeniu chorób układu krążenia, pokarmowego oraz w zaburzeniach centralnego układu nerwowego. Legenda głosi, że kto napije się wody z tego źródełka, w najbliższym czasie będzie miał duże powodzenie w miłości 😉

Krynica Górska, alejka parkowa
Krynica Górska – Góra Parkowa – jedna z alejek – dość wyboista

Warto tutaj dodać, iż wybierając się na Górę Parkową pieszo lub schodząc z niej tylko (jeżeli wykupicie wyjazd tylko w górę), to koniecznie weźcie sobie wygodniejsze obuwie.

Krynica Górska, alejka parkowa
Krynica Górska – Góra Parkowa – jedna z alejek

Alejki w dużej części są odnowione, dość wygodne, ale tuż przy szczycie raczej do wygodnych nie należą i chodzenie np. w butach na wysokim obcasie może się źle skończyć.