Krynica-Zdrój czy Krynica Górska - to jak to jest z tą nazwą?

Krynica-Zdrój czy Krynica Górska - to jak to jest z tą nazwą?

Krynica-Zdrój czy Krynica Górska? Oczywiście z formalnego punktu widzenia jedyna poprawna nazwa naszej miejscowości to ta pierwsza. Niemniej jednak, dość często to właśnie ta druga, potoczna nazwa jest w obiegowej opinii przypisana do naszego miasta. Szczerze mówiąc, choć nie do końca jest to poprawne, to i my wolimy Krynicę Górską! Tak, teraz z pewnością trochę czytelników się może troszkę na nas obrazić, ale jak tu nie kochać tak wdzięcznej nazwy.

To Krynica-Zdrój czy Krynica?

Zacznijmy jednak od początku. Praktycznie od „zawsze” nasze miasto było Krynicą, co zmieniło się 1 stycznia 2002 roku, kiedy to nazwa gminy, jak i samego miasta została zmieniona na Krynica-Zdrój. Dodanie „zdrój” miało podkreślić uzdrowisko charakter miasta. Dodatkowo zmiana nazwy miała na celu jeszcze bardziej odróżnić się od Krynicy Morskiej, z którą często naszą miejscowość mylono.

Krynica, Deptak, Witoldówka
Krynica-Zdrój – Witoldówka na krynickim Deptaku – jesień w Krynicy

Warto tutaj przytoczyć historię pewnego Kuracjusza, który kupił bilet do Krynicy. Przyjechał na dworzec, zamówił taksówkę na adres, gdzie powinno znajdować się sanatorium, do którego się wybierał. Niestety po przyjeździe na miejsce, okazało się, że na podanej ulicy nie ma sanatorium, a rzeczony Kuracjusz zamiast do Krynicy-Zdrój, pojechał do… Krynicy Morskiej. Finał był taki – trochę mniej pieniędzy w portfelu, przejazd pociągiem z północy na południe Polski i nieco skrócony turnus. A całość można uzupełnić sporą dawką nerwów.

Krynica, jesień
Krynica-Zdrój (Krynica Górska) – jesień

Skąd w ogóle wzięła się nazwa Krynica Górska?

Zanim oficjalne zmieniono nazwę naszego miasta na Krynica-Zdrój, to po prostu potocznie zaczęto używać właśnie nazwy Krynica Górska, po to aby wyraźnie odróżnić ją od wspomnianej już Krynic Morskiej. W 2002 roku bardzo żałowaliśmy, że zmiana nazwy nie poszła właśnie w kierunku przyjęcia nazwy potocznej na nową nazwę oficjalną.

Krynica, Pijalnia Czekolady, Stary Dom Zdrojowy, Deptak
Krynica-Zdrój, Pijalnia Czekolady, Stary Dom Zdrojowy na krynickim Deptaku

A teraz mamy Krynicę, dla bardziej precyzyjnych Krynicę-Zdrój, a dla miłośników prostoty i używania nazw bliższych sercu i łatwo określających miasto, a także jako nazwę wynikającą z głęboko zakorzenionych przyzwyczajeń – Krynicę Górską 😉
O tym jak mocno jesteśmy przywiązani do nazwy potocznej, może świadczyć to, że zdecydowanie częściej w Google wyszukuje się nazwę potoczną właśnie, a nie urzędową.

Krynica, Google Trends
Krynica-Zdrój (Krynica Górska) – Stary Dom Zdrojowy i Kryniczanka

Ciekawe czy i Wy wolicie nazwę Krynica Górska?!