Jest wiele rzeczy, które powinien wiedzieć odwiedzający każde miasto, dlatego też tutaj zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje dotyczące pierwszego dnia w Krynicy.
Noclegi w Krynicy
Jak sądzimy tą część osoby, które przyjeżdżają do Krynicy mają już opanowaną i wiedzą gdzie będą nocować. Jeżeli nie, to zapraszamy do zapoznania się z naszym „poradnikiem noclegowym” oraz prezentacją miejsc noclegowych w sekcji Noclegi.
To co ważne, wybór noclegów warto dobrze przemyśleć – w szczególności powinien zależeć od tego co chcemy robić, jak spędzać czas. Znajdziecie zarówno noclegi w wysokiej klasie hotelach, pensjonatach, apartamentach w wyższym standardzie, jak również te bardziej budżetowe jak pokoje do wynajęcia w licznych kwaterach prywatnych.
Ponieważ Krynica jest nastawiona na ruch turystyczny, to miejsc noclegowych do wyboru jest sporo – także z różnym ich usytuowaniem na mapie miasta – czy to bliżej centrum, czy to na zacisznym uboczu, ale także blisko licznych atrakcji sportowych -np. tuż przy stokach narciarskich.
Przeczytaj również: Krynica noclegi – gdzie mieszkać w Krynicy?
Jak dojechać do Krynicy?
Przyjeżdżając samochodem do Krynicy – możemy dojechać w sumie z 3 najważniejszych stron:
- od strony Nowego Sącza – to chyba najczęściej wybierana droga, szczególnie przez Podróżnych z Krakowa, Warszawy i ogólnie rzecz biorąc – kierunków północnych. Wjeżdżając tą drogą do Krynicy znajdziemy się w jej górnej części (tu mieszczą się między innymi wyciągi narciarskie na Słotwinach (m.in. wyciągi „U Ryby” i „Azoty”), Kino Jaworzyna, Lodowisko),
- od strony Muszyny/ Żegiestowa – to droga zdecydowanie bardziej malownicza, choć dogodna bardziej dla osób jadących od strony Starego Sącza, Mszany Dolnej – kierunków południowo-zachodnich. Wjeżdżając tą drogą znajdziemy w się w Krynicy „dolnej” – części miasta, gdzie zlokalizowany jest Szpital Miejski, jedno z większych osiedli – Czarny Potok, Jaworzyna Krynicka z kolejką gondolową i całym zapleczem wyciągów narciarskich,
- od strony Tylicza – możemy również wjechać do miasta od strony Tylicza, jest najrzadziej wykorzystywany kierunek dojazdu.
Przyjeżdżając autobusem najczęściej dojedziemy do Krynicy z dwóch pierwszych kierunków (tutaj wskazówka – kupując bilet do Krynicy Górskiej np. z Krakowa – ważne aby nie jechać przez Muszynę – podróż wówczas jest dłuższa o ok. 1h – choć widoki powinno ten czas zrekompensować w 100%).
Autobusy wjeżdżające do Krynicy od Nowego Sącza – zatrzymują się na przystankach:
- koło budynku Hawana, zaraz przy restauracji Hawana (obok jest postój taxi i na tym samym przystanku zatrzymują się lokalne busy) – warto tutaj wysiąść, jeżeli mają Państwo noclegi w górnej części miasta – na którym przystanku wysiąść warto zapytać również rezerwując noclegi,
- koło Urzędu Miasta – charakterystyczny budynek z dużymi filarami, nieco poniżej Pasażu Krynickiego,
- na dworcu autobusowym – zlokalizowany jest praktycznie w środkowej części miasta (wybierając noclegi Turystom zdecydowanie polecamy górną Krynicę, dolna stanowi bardziej „część sypialną miasta”). Z dworca autobusowego w większości przypadków będą Państwo mieli nieco daleko do miejsc noclegowych – sporo z nich jest jednak dalej od Dworca – stąd czasami lepiej wysiąść na wcześniejszych przystankach); oczywiście przy Dworcu PKS znajduje się również postój Taxi, natomiast do najbliższego przystanku MPK i lokalnych busów, trzeba podejść ok. 500 m. Ważne: nie wszystkie autobusy wjeżdżają na dworzec – koniecznie o to zapytajcie kierowcę,
Autobusy wjeżdżające do Krynicy od strony Muszyny (wśród dalekobieżnych jest to zdecydowana mniejszość, ale warto się dowiedzieć u kierowcy, od której strony będziemy wjeżdżać do Krynicy) – zatrzymują się na przystankach:
- przy Szpitalu Miejskim – stąd dogodne dojście do oś. Czarny Potok zlokalizowanego przy Jaworzynie Krynickiej (choć do stacji kolejki gondolowej pieszo raczej nie dojdziemy – jest to dość daleko, natomiast przy Szpitalu znajduje się przystanek gdzie zatrzymują się zarówno lokalne busy, jak i autobusy MPK. Jest również postój Taxi.
- przy Urzędzie Miasta – ścisłe centrum komunikacyjne – stąd będą Państwo mieli połączenia we wszystkie strony miasta (niestety nie ma tutaj taxi),
- dworzec autobusowy (informacje j.w.)
Przyjeżdżając pociągiem – dworzec PKP znajduje się zaraz przy dworcu autobusowym (informacje o lokalizacji i połączeniach z miastem j.w).
Gdzie można coś dobrego zjeść?
Jak na pierwszy dzień, jak tylko się rozpakujemy, polecamy zasmakowanie w dobrym, oryginalnym menu – zajrzyjmy więc do Karczmy Łemkowskiej lub innych pubów i restauracji (najwięcej z nich jest zlokalizowanych przy głównej ulicy miasta – Piłsudskiego oraz Deptaku – na mapie tam gdzie Pijalnia Główna).
Jak na początek polecamy również zapoznanie się z mapą miasta, tak aby mniej więcej zorientować się w jego rozkładzie.