Mini Przewodnik po Krynicy

Mini Przewodnik po Krynicy

Szanowni Państwo, mając na uwadze, że tekst ten będzie czytany zapewne w szczególności przez osoby wybierające się do Krynicy-Zdrój (pot. Krynicy Górskiej – zamiennie będziemy używać tej nazwy na naszym portalu, ponieważ jest ona bliska naszemu sercu,wiąże się z naszymi wspomnieniami z dzieciństwa) pierwszy raz, chcielibyśmy w tym miejscu przedstawić nasze miasto oczami jego Mieszkańców.

Czytając nasz „miniPrzewodnik” prosimy o wyrozumiałość, gdyż nie jest on redagowany przez wykwalifikowanych Przewodników…

Mamy jednak nadzieję, że tak jak w przypadku naszych porad w kwestii wyboru miejsc noclegowych, czy też dotyczących planowania wypadu na narty – wszystkie prezentowane informacje okażą się Państwu przydatne i zachęcą do odwiedzenia Krynicy.

Krynica, Pijalnia Główna
Krynica Zdrój – Pijalnia Główna na krynickim Deptaku (jeszcze przed remontem)

Jako punkt wyjścia dla najlepszej orientacji, wybraliśmy najłatwiejsze do znalezienia miejsce – Pijalnię Główną na Deptaku Krynickim, która ze względu na swój charakterystyczny wygląd (potężny budynek ze szkła oraz aluminium) i położenie jest, naszym zdaniem, idealnym do tego celu obiektem (jak sądzimy większość osób traktuje to miejsce jako „centrum”). Z tego punktu będziemy rozpoczynać zwiedzanie we wszystkich kierunkach (kolejne propozycje tras spacerowych będziemy opracowywać sukcesywnie).

Pijalnia Główna – Deptak Krynicki

Zanim jednak wyruszymy w trasę, zajrzyjmy na chwilę do Pijalni Głównej. Obiekt o niecodziennym wyglądzie (praktycznie cały ze szkła) mieści – na swego rodzaju „pierwszym piętrze” – pijalnię, wyjątkowych na skalę europejską, wód mineralnych (m.in. Jan, Słotwinka, Zuber) zalecanych przy wielu kuracjach. Zachęcamy do spróbowania choć jednej (no może z wyjątkiem Zubera – ma wyjątkowo mało przyjemny smak i najczęściej pije się go jako mieszankę z innymi wodami – jest jednak niezastąpiony przy wielu dolegliwościach).

Krynica, Pijalnia Główna, zima
Krynica-Zdrój Pijalnia Główna na krynickim Deptaku, w mroźny zimowy wieczór

Poza wodami mineralnymi, na terenie pijalni znajduje się również zaciszna Sala Koncertowa, gdzie licznie odbywają się różnego rodzaju występy (m.in. Orkiestra Zdrojowa, balet, kabarety oraz inni zapraszani artyści). Obok sali koncertowej, a może dokładniej będzie jak powiemy, za nią – znajduje się miejsc, gdzie lokalni artyści Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego prezentują swoje fotografie (wystawy cyklicznie zmieniane). Natomiast zaraz obok znajduje się „kawiarnia”, gdzie można poza wodami mineralnymi napić się dobrej kawy.

Zaraz przy wejściu znajdują się liczne małe sklepiki z pamiątkami, naturalnymi wyrobami z pobliskiej pasieki ze słynącej z miodu Kamiannej (położone niedaleko Krynicy).

W przypadku Pijalni Głównej nie można pominąć swego rodzaju „ogrodu botanicznego” (zajmuje on stosunkowo sporą powierzchnię), gdzie można zobaczyć wiele egzotycznych roślin. W sumie, z zewnątrz pijalnia wygląda jak bardzo duży ogród botanicznych (szczególnie w zimie, kiedy częściowo zaparowane szyby ukazują znajdujące się zaraz przy nich liczne palmy!!!).

Wychodzimy z pijalni i co dalej…?

Park Zdrojowy w Krynicy – Góra Parkowa

Zacznijmy od atrakcyjnego parku, z licznymi alejkami spacerowymi i stawami z łabędziami oraz dzikimi kaczkami. Spod Pijalni (stojąc do tyłem do wejść) skręcamy w prawo i idziemy w stronę Muszli Koncertowej. Zaraz za pijalnią skręcamy w prawo i wchodzimy na schody prowadzące do parku, które znajdują się dokładnie między pijalnią a Muszlą Koncertową (o tym obiekcie nieco później). Po drodze na szczyt Góry Parkowej, gdzie dojdziemy ładnie utrzymanymi alejkami, wyłożonymi kostką – mijać będziemy między innymi stawy, tzw. „ścieżkę zdrowia” dla aktywnych, kapliczkę. Na całej trasie znajduje się wiele miejsc, gdzie można odpocząć, w tym również zadaszony „szałas” ze stołem i ławami.

Krynica, park, alejka, jesień
Krynica-Zdrój, jedna z alejek na Górę Parkową jesienną porą

Po ok. 15-25 minutach (w zależności od wyboru ścieżki i tempa) znajdziemy się na szczycie Góry Parkowej. Na samej górze znajdują się punkty widokowe, miejsca gdzie można zjeść posiłek, zjeżdżalnie dla dzieci. W drogę powrotną możemy wybrać się kolejką linową (atrakcją są ładne widoki oraz moment mijania się dwóch wagoników w połowie drogi). Oczywiście kolejnym razem mogą Państwo równie dobrze wyjechać ową kolejka, zamiast wychodzić alejkami. My jednak wracamy tą sama drogą do miejsca obok pijalni.

Jesteśmy ponownie przy Pijalni Głównej.

Deptak Krynicki

Poruszając się na początek w bliskiej odległości od Pijalni proponujemy zwiedzić Deptak. Tak jak wcześniej ruszamy w prawą stronę (stoją tyłem do wejść do pijalni), w górę Krynicy. Na lewo naszej trasy spacerowej mamy wspaniały obiekt, jedną z ładniejszych i oryginalnych budowli – Stary Dom Zdrojowy – jeden z wielu obiektów sanatoryjnych i wspaniałą Salą Koncertową, gdzie odbywają się najważniejsze wydarzenia.

Krynica, Stary Dom Zdrojowy
Krynica-Zdrój – Stary Dom Zdrojowy na krynickim Deptaku

Dokładnie naprzeciw Starego Domu Zdrojowego znajduje się Muszla Koncertowa (w lecie w tym miejscu występuje Orkiestra Zdrojowa oraz różni artyści). Idąc dalej po prawej mijamy Nowym Dom Zdrojowy, gdzie również znajduje się sanatorium oraz liczne sklepiki. Jak tylko miniemy ten obiekt, kilkanaście metrów dalej znajduje się pomnik Adama Mickiewicza z Marysieńką, po którego lewej stronie znajdą Państwo kolejne wejście do Parku Zdrojowego. Nie wchodzimy do parku i idziemy dalej w kierunku górnej Krynicy. Po prawej stronie zaraz przy schodach do parku jest znany pub/restauracja – „Pod Zieloną Górką”. Parę metrów wyżej zobaczymy nowy, luksusowy hotel, położony na zboczu Góry Parkowej – hotel Prezydent****.

Krynica, Deptak, restauracja Zielona Górka
Krynica-Zdrój, Deptak, w tle restauracja Zielona Górka

Jeżeli za nim skręcimy w prawo (tuż przed małym mostkiem na Kryniczance) to dojdziemy do kolejki linowej na Górę Parkową (wspominaliśmy o niej przy okazji spaceru Parkiem Zdrojowym) oraz znajdującą się tuż obok Bibliotekę Miejską. Tuż przy dolnej stacji kolejki znajdują się pozostałości po torze saneczkowym, na którym odbywały się kiedyś mistrzostwa o międzynarodowej randze. Już teraz jest wiadomo, że powstaniem w tym miejscu nowoczesny tor saneczkowy. Przechodzimy przez mały mostek na Kryniczance (drugi, który jest zlokalizowany zaraz przed dolną stacją kolejki), skręcamy w prawo. Zaraz po przejściu przez mostek widzimy nowo-wybudowany budynek Hydropatii – pizzerii, a zaraz za nią – zabytkowa i urokliwa – mała pijalnia „Jana”. Nie wchodzimy do parku tylko zawracamy w kierunku Deptaku. Na końcu alejki po lewej stronie będzie kiosk, przechodzimy przez drogę prowadzącą przez Deptak, i wchodzimy do części gdzie znajduje się duża fontanna.

Szczególnie w lecie miło się zatrzymać na otaczających ją ławeczkach i oddać się chwilom refleksji. Wychodzimy po drugiej stronie fontanny i skręcamy w prawo. Za chwilę, stromymi schodami schodzimy w dół i kierujemy się w stronę Deptaku. Po prawej stronie, na drugim brzegu Kryniczanki ukaże się nam jeden z najbardziej znanych obiektów – Pensjonat „Wisła” z kawiarnią, gdzie wieczorami również obecnie odbywają się często dancingi. Idziemy cały czas wzdłuż Kryniczanki (będzie po naszej prawej stronie).

Na prawo mijać będziemy kolejno: duży obiekt hotelowy „Witoldówka”, dalej jedno z wielu ulubionych miejsc – pizzerie „Węgierska Korona”, Muzeum Nikifora.

Krynica, Deptak, Witoldówka
Krynica-Zdrój – Witoldówka na krynickim Deptaku – jesień w Krynicy

Teraz znajdujemy się za Starym Domem Zdrojowym i idziemy cały czas w stronę dolnej Krynicy. Na końcu drogi, blisko wyjazdu z Deptaku postawiono liczne „namioty”, gdzie można kupić lokalne wyroby (np. owcze skóry) jak również inne pamiątki.

Zawracamy w kierunku Pijalni Głównej, po prawej Stare Łazienki (obecnie mieszczą się tam liczne gabinety zabiegowe).

Dochodzimy do punktu wyjścia.